fbpx

Burun Revizyonu

Burun Revizyonu (Sekonder Rinoplasti) Sekonder Rinoplasti

Bir veya daha fazla burun operasyonu geçirmiş hastaların, ameliyat sonrası burun şeklinin istenilen gibi olmaması veya travma sonucu şeklinin bozulması sonucu yapılan ek işleme denir. Bu operasyonda burun şekli, varsa nefes alma sorunları düzeltilir.

blank

Operasyon Öncesi Görüşme

Görüşmede öncelikle sizin şuan ki burnunuzdan şikayetleriniz ve ameliyat sonrası beklentiniz değerlendirilir.

Burunda oluşmuş olan deformite tam olarak tespit edilir (burunda asimetri, eğrilik, burun ucunda düşme, ters V deformitesi, basık burun, mandala sıkışmış burun, domuzcuk burnu, palyaço burun, pinokya burnu vb)

Tespit edilmiş burun probleminizin sebepleri hakkında bilgi verilir, çözüm yolları ve bu operasyon tekniği anlatılır.

Nefes alma durumu endoskopik cihaz yardımı ile burun içi yapıları detaylı bir şekilde muayene edilir. Ciddi nefes alma sorunu varsa sinüs filmi çekilir. Bu tetkik çok basit ve diğer başka problemleri (polip, sinüzit, geniz eti, burun etleri ve deviye septumu vs rahatsızlıklar) detaylı bir şekilde tespit edilir. operasyon esnasında varsa bu mevcut problemler de düzeltilir. Operasyona karar verdiğinizde asistanım size uygun operasyon gününü planlıyacaktır.

Operasyon Zamanı

Ufak müdahaleler bir önceki ameliyatınızdan 6 ay sonra, daha büyük müdahaleler bir önceki ameliyatınızdan 1-2 yıl sonra uygulanır. (çünkü burun son şekline bu zamanda alır)

Operasyon Zamanına Hazırlık

Aspirin ve türevi ilaçlar ameliyattan bir hafta önce kesilir. (sürekli kullandığınız ilacı doktorunuza danışmadan kesmeyiniz)

blank

 • Sigaranın ameliyat öncesi ve sonrası bir süre kullanılmaması önerilir.
 • Bayanların o tarihte mens olması, ameliyat olmasında bir mahsuru yoktur.
 • Operasyon günü hastaneye gelirken makyaj yapmayın, saç jölesi kullanmayın, rahat kıyafet giyin, takılarınızı evde bırakın.
 • Ameliyattan 6 saat önce hiçbir şey yenmemeli ve içilmemeli.
 • Operasyondan yaklaşık iki saat önce hastanede olunmalı.
 • Odanıza geldiğinizde isterseniz size ağızdan bir ilaç verilecek ve bu sizi rahatlatacaktır.

Operasyon Tekniği

Daha önceki yapılan burun ameliyatlarının ve burun yapısının durumuna bağlı olarak kapalı teknik (burun ucunda iz olmaz) veya açık teknik uygulanır.

Burun yapısını oluşturan kıkırdak, kemik ve yumuşak dokuya yeniden şekil verilir!! (Sanat ve bilimin buluştuğu nokta). Burun ucundaki düşüklük veya aşırı yükseklik, asimetri, burun sırtındaki çıkıntılı alan veya eksik alan, burundaki eğrilik, burun ucu, burun delikleri düzeltilip ideal bir görünüm sağlanmaya çalışılır.Sekonder rinoplastinin amacı burunu kişiye özel, yüze orantılı ideal bir burun şekline getirmektir

Düzeltme esnasında eğer kıkırdak gerekliyse öncelikle ilk tercihim burun içi kıkırdaklarıdır. Eğer ki bu kıkırdaklar ilk ameliyatta kullanılmış veya yetersizse kıkırdak grefti almak gerekir. Bu durunmda ikinci tercihim kulak, üçünçü tercihim ise kaburgadaki kıkırdaktır. (Not: Kulaktan kıkırdak alma işlemi kulağın şeklini ve işitme fonksiyonunu bozmaz, kulağın arka tarafından alındığından görülen bir dikiş izi olmaz.)

Burunda nefes almayı etkileyen deviye septum(burun orta duvar eğriliği) ve konka(burun etleri) operasyon esnasında müdahale edilip düzeltilir.

Buruna yeni estetik şeklini verdikten sonra burun dışına özel bantlar yapıştırıp, üzerinede 5-7 gün kalacak şekilde plastik atel yerleştirilir.

Tampon kullanılmamaktadır.

Anestezi Türü

Cerrahi işlemi hissetmemeniz ve hatırlamamanız için genel anesteziyi tercih edilir

Operasyon Süresi

Burundaki problemin büyüklüğüne bağlı olarak 2-4 saat arasında değişir

İyileşme Süreci

Burunda yapılan operasyona bağlı olarak ya hasta aynı gün taburcu edilir, yada hasta bir gece hastanede kalır.blank

Ameliyat sonrasında 3-4 saatlik Hiloterapi maskesi sayesinde yüzde şişlik, morluk ve ağrı, eski buz uygulamalarına göre çok daha az olmakta. Soğutma işlemi 15-20 derece arasında sabit tutulurken uygulama sırasında kullanılan maskeler sayesinde hastalarımız oldukça rahat etmekte.

İlk gün yüze soguk uygulama (Hiloterapi ilk 3-4 saatlik uygulama ve sonrasında soğuk kompres) ve ağrı kesiciler verilerek hastamız rahatlatılır.

Operasyon sonrası bir hafta yatarken başınızın yüksekte olması(iki yastıkla yatılması gibi) şişliklerin hızla inmesi için önemlidir

Operasyondan 4 gün sonra eğer delikli silikon splint(burundan nefes almayı sağlar) kullanılmışsa alınır, ve burun üzerine konmuş plastik ateli ıslatmadan ılık bir duş alabilirisiniz.

Operasyondan 2-3 gün sonra şişlik ve morluğun en fazla olduğu dönem oluşabilir (kişinin yapısına ve uygulanan tekniğe bağlı değişir) ve sonrasında hızla çözülür

Operasyonda 5-7 gün sonra burun üzerindeki plastik atel ve bantlar alınır. Ve ten rengi bantla burnunuz bir hafta daha bantlanarak ödeminizin tama yakın çözülmesi sağlanır.

Operasyondan yaklaşık 7-9 gün sonra işinize dönebilirsiniz

Burun yapınıza bağlı olarak gerekirse size nasıl burun masajı yapılacağı gösterilir

Lens kullanımı operasyondan 3 gün sonrası, hafif çerçeveli gözlük kullanımı 1 ay sonrası, güneş gözlüğü gibi ağır çerçeveli gözlük kullanımı 3 ay sonrası gibi başlanabilinir.

Eğer nefes alma zorluğundan dolayı burun etleri ve deviye septumada müdahale edilmişse operasyondan bir kaç ay sonra burun tıkanıklığı normaldir. Bu durum burun içi şişlik ve kabuklara bağlıdır.

Hafif tempolu sizi yormayan egzersizler operasyonda iki hafta sonra yapabilir, operasyondan sekiz hafta sonra yüzmeye başlama zamanı olabilir.

Üçüncü haftadan sonra operasyonun, burnunuza verdiği yaklaşık yeni şeklin farkına daha iyi varır ve keyfini çıkarmaya başlarsınız.

Burun son şeklini yaklaşık 6ay-1yıl civarında alır.

blank

Kapalı (İzsiz)

Burun Estetiği

Eskiden gelen alışkanlıkla hala hastalarımızın bir çoğu burun… Devamı

blank

Kırmadan

Burun Estetiği

Her geçen gün hızla ilerleyen ve gelişen teknolojinin biride… Devamı

blank

Video Endoskopik

Burun Estetiği

Burun yapısına bağlı olarak eskiden bir burnun estetik… Devamı

blank

Dinamik

Burun Estetiği

Burun estetiği yani rinoplasti estetik cerrahide burundaki estetik… Devamı

blank

3D

Burun Estetiği

Eskiden gelen alışkanlıkla hala hastalarımızın bir çoğu burun… Devamı
blank

Tamponsuz

Burun Estetiği

Estetik burun operasyonlarında hastaların burnunu kocaman… Devamı

blank

Revizyon

Burun Estetiği

Bir veya daha fazla burun operasyonu geçirmiş hastaların… Devamı

blank

Kompozit

Burun Estetiği

Kompozit burun estetiği, rinoplasti ameliyatları ile burundaki doku… Devamı

blank

Finesse

Burun Estetiği

Finesse rinoplasti, bir hastanın burnunda sadece ince düzenlemeler yapılması ile ilgili rinoplasti türüne verilen isimdir. Finesse burun estetiği genellikle burnun çok özel kısımlarına yapılır ve burnun… Devamı

blank

3D Mask

Burun Estetiği

Burun estetiği yani rinoplasti estetik cerrahide burundaki estetik sorunları gidermek için yapılan estetik prosedürlerdir. Burundaki estetik sorunlar ise burun eğriliği, burun kemerleri, burun deliği asimetrisi… Devamı

blank

Hologram

Burun Estetiği

Burun estetiği ameliyatlarında burnun yeni şekliyle ilgili önerilerin gösterildiği öncesi ve sonrası simülasyonları için hologram görüntüleme tekniğini kullanıyorum. Hologram teknolojisi ile burnunuzun orijinal şeklinin… Devamı

blank

Burun Sanatı

Kitabım

Burun Sanatı Kitabım Doğan Kitap evinden çıktı. Burun Sanatı; insan burnunun yapısal özelliklerini, coğrafi koşullara, tarihsel sürece, heykel ve resim sanatında işlenişine göre ele alıp estetik açıdan bilgi vermeyi… Devamı

blank

Piezo ve Mikromotor

Burun Estetiği

Minimal invaziv cerrahiye yönelik teknolojik gelişmelere bağlı olarak, son zamanlarda iki farklı teknik kullanımı ön plana çıktı. Bunlardan birisi Mikromotor Rinoplasti diğeri ise Piezzo (Ultrasonik) Rinoplasti’dir… Devamı

blank

Liquid Rhinoplasty

Burun Dolgusu

Ameliyatsız burun estetiği olarak da bilinen burun dolgusu, cerrahi müdahale yapılmadan gerçekleştirilen burun şekli değişikliklerini ifade eder. Bu prosedür genellikle cilt dolgu malzemelerinin enjeksiyonunu içerir. Devamı

Burun Sanatı Kitabım

Doğan Kitap Evinden Çıktı

blank
blank
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
blankLoading...

20 Yorum. Yeni Yorum

 • Burnumu yaptirdim 1ay oldu gergin ağlıyorum bir an önce düzeltilmesini istiyorum 6ay beklemek şart mı ayrıca bana gore çok fakat doktora gore yok olan bu hatalar düzeltilebilir mi

  Cevapla
  • Op. Dr. Güncel Öztürk
   Nisan 22, 2015 5:46 pm

   Merhaba
   Maalesef 6 ay geçmeden takrar operasyon olmanız çok riskli, beklemelisiniz. Doktorunuzla sürekli irtibatta olun, eminim size yardımcı olacaktır.
   İyi dileklerimle

   Cevapla
 • Burun kıkırdağım doğuştan yok bu yüzden tebessüm ettiğimde burun deliklerinde genişleme oluyo , sağ tarafta ezilme var yani hafif yamukluk var. Bunun yanı sıra nefesi gece uyurken ağızdan alıyorum. Ağızda kuruluk yapıyor. Estetik aşamalarım nelerdir? Burun estetiği önemli bir konu yüz şeklini değiştiren operasyon. Yüz şeklimin değişmesinden korkuyorum. Bilgi almam mümkünmüdür. Daha sonra daha sağlıklı bir görüşme için randevu alacağım.

  Cevapla
 • Burun ameliyatı olalı bir sene oldu estetik olmadım kemik alındı fakat burun üzerinde çökme olduğu giibi nefes almamda da hala sıkıntı var Başka bir doktor ile görüştüm kaburgadan kıkırdak alarak yeniden düzeltilecekmiş sizce yaptırmalımıyım?? Kaburga olunca korktum biraz iyileşme ne kadar sürer ve iyi sonuç alabilirmiyim

  Cevapla
 • Merhaba Hocam Burun kemiğimde yamukluk var geceleri rahat nefes alamıyorum dört ayrı doktora gittim hepsi ameliyat olmam gerektiğini söyledi çok endişeliyim ama tedavide olmak istiyorum burnun genel gorunumundende hoşnut değilim kemik düzeltilmesi kac ay da iyileşme durumu olur acaba

  Cevapla
  • Merhabalar Sonay Hanım. Burun estetiği operasyonlarında kapalı teknikle burun kemiğini kırmadan operasyon yapmaktayım. 1 hafta sonra atelleriniz ve silikon yapraklar alınır. Alındıktan sonra günlük hayatınıza rahatça dönebilirsiniz. Randevu ve diğer bilgiler için 05321778789 numaralı telefondan asistanıma arama veya whatsapp yolu ile ulaşabilirsiniz.
   İyi günler dilerim.

   Cevapla
 • İyigünler Hocam 16 kasım 2017 burun ameliyatı oldum Gazi Hastanesinde tam 1 yıl oldu gayet guzel doğal olsu.Ancak burun ucu düştü doktorum 5 .10 dk bir islem dedi kaldiririz ucunu dedi.30 kasım 2018 burun ucu için revizyon ameliyatı oldum .Ama buenum resmen domuz burnu psikolohim bozuldu agliyorum cok kaldirdi ucunu resmen yuzum degisti ise gidemiyorum.Doktorum şişler inince duzelecek diyor.Ama ben bu burunun duzelecegine inanmiyorum.Hocam duzelirmi lutfen bana cevap verin.

  Cevapla
  • Merhabalar. Yapılan tekniğin bilmediğimizden görüş bildirmek yanlış olur. Doktorunuz size yardımcı olacaktır.

   Cevapla
 • Merhabalar, 7 ay önce burun eğriligi ameliyatı oldum. Burnum S şeklinde oldukca egriydi ve bir taraf komple kapaliydi. Ameliyat sayesinde gozle gorulur sekilde burun seklim iyilesti. Doktorum burnun cok egri o yuzden 1 numara burun bekleme ama duzelme olur demisti. Hakikaten 1 numara olmasa da daha duzgun bir burnum var fakat C seklinde hafif bir egrilik kaldi. Kemik hafif saga ardindan gelen kikirdak hafif sola egri. Eskisinden kesinlikle daha iyi. Doktorum bundan daha iyisi olmazdi zaten bir dedi ve ikinci bir duzeltmeye sicak bakmadi. Sizce burnumda kalan bu asimetri icin bir operasyon daha olabilir mi? Dogal ve tam düze yakin bir goruntu eger cok ciddi bir operasyon gerektirmiyorsa dusunebilirim acikcasi. Yorumunuzu merak etmekteyim.

  Cevapla
  • Merhabalar Emre bey. Öncelikle 7 ay burun ameliyatları için erken bir süre.
   Doktorunuzla iletişim halinde olmanızı öneririm.

   Cevapla
 • İyi günler dilerim, iki yıl önce hem nefes problemi çekmemden ötürü hem de görünüşünü beğenmediğimden aynı anda ikisinin düzeltilmeye çalışıldığı bir ameliyat geçirdim lakin ameliyattan yaklaşık beş altı ay sonra kontrole gittiğimde burun kemiğimde ayrılma olduğunu ve ilk ameliyattan bir sene sonra tekrar ameliyat olmam gerekeceği söylendi. Bu ameliyatı geçtiğimiz sene Eylül ayında yaşadım ve neredeyse üstünden bir sene geçecek ama bu seferde son üç dört aydır farkettigim bir burun asimetrisi söz konusu üçüncü defa ameliyat olmanın riski tam olarak nedir ve nefes konusunda da bazı problemlerim hala devam etmekte

  Cevapla
 • Kübraçobanoglu
  Eylül 23, 2019 9:50 pm

  Merhabalar Hocam
  Yaklaşık 2 yıl önce burun ameliyatı oldum fakat burun ucumun şekli güzel oldugu halde oradaki şişlik inmedigi için belli olmuyor. Doktoruma gittigimde bana ödem olmadıgını gayet iyi oldugunu söylüyor fakat bariz bir şekilde şişlik oldugunu hissediyorum ne yapmam gerekir bunun sebebi nedir ? Ödem giderici iğne vurmak istedi fakat sonrasında burun ucunda düşme olabileceğini söyledi korktum ve yaptırmadım. Doktorum bilindik tvye cıkan bir doktor oldugu halde ona güvenmiyorum artık ve danışmak istemiyorum

  Cevapla
 • Hocam merhaba ben 15 gün önce burun ameliyatı oldum şuan burnum cok kalkık duruyor doktor şişlikler indikce burun ucunun ineceğini söyledi dogru mu hocam

  Cevapla
 • Merhaba, 15 gün önce ameliyat oldum. Alçım yamuk duruyordu ve 1 hafta sonra alçım çıktığında burnum sağa doğru eğri duruyordu. Şuan merak ediyorum burnum 6 ay içerisinde mi oturacak yoksa eğrilik kalırmı?

  Cevapla
 • merhaba haziran 2017 de burun ameliyatı oldum doktorum şişlikler gidince harika olacak dedi ama simetrisi bozuldu burnumun. doktor da gitmiş. buruncu hafif çökmüş ve iki burun deliği simetrik değil. bunun için nasıl bir operasyon yaparsınız. işlem uzun sürer mi. detalı bilgi verirseniz sevinirim ayrıca fiyat da belirtebilir misiniz.

  Cevapla
  • Merhabalar Sinan bey, fotoğraflarınızı +905321778789 numaralı telefondan asistanıma ulaşıp, whatsapp üzerinden gönderebilirsiniz. Fiyat konusunda da asistanıma size bilgi verecektir.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü